A2 ve B1 kurları için yeni paylaşımlar var bu yazıda, yaratıcı konuşma ve yazma uygulamaları dağarcığınızı zenginleştirecek.

Ne Çıkarsa Bahtına

Küçük bir kutu veya poşet içine –poşet kullanırsanız temiz ve şık olmasına dikkat edin lütfen- kıvır zıvır eşyalar koyun mesela anahtarlık, çay tabağı, kalem, kağıt mendil, gözlük v.s.

Hazırladığınız bu eşya demetini masanızın üstüne koyun ve gönüllülük veya gönüllendirme –biliyorum yok böyle bir kelime, şimdi ben icat ettim, hoş oldu sanırsam- suretiyle öğrencileri masanın başına davet edin. 

Rastgele bir nesne seçen öğrenci seçtiği nesneyle ilgili bir kaç cümle söylecektir doğaçlamadan ancak ilk cümle sizin verdiğiniz kalıpla başlamalıdır. Şöyle mesela:

Bu gözlük -öğrencinin elinde hangi nesne varsa artık- hayatımı kurtardı. Şöyle oldu …

Ben ne zaman bu kalemi -öğrencinin elinde hangi nesne varsa artık- görsem şunu hatırlıyorum…

Ben çay tabağı -öğrencinin elinde hangi nesne varsa artık- topluyorum, koleksiyon yapıyorum. Niçin çay tabağı koleksiyonu yapıyorum? Şunun için

Altmış Saniye

Konu başlıkları belirleyin ama bu konular zıt açılardan ele alınmaya uygun olsun yani münazara konuları gibi. Örnek olarak:

Parayla saadet olmaz.

Hayvanlar üzerinde tıbbi testler yapılması ahlaki değildir.

Başarı şansa bağlıdır.

İnsan sadece bir kere aşık olur.

Gönüllü seçilen öğrenci birer dakikalık iki tur halinde konuşur. İlk turda kendisine verilen cümleyi doğrulamak için bir dakika konuşur. Ikinci turda ise kendisine verilen cümledeki fikri çürütmek için. Ortaya atılan fikre zıt açılardan bakılacaktır kısaca ve tabii doğaçlama olacaktır bu bakış.

Cümle Oluşturma

Öğrencileri iki üç kişilik küçük gruplara ayırın. Bir kelime söyleyin ve gruplardan içinde okuduğunuz kelimeyi barındıran bir cümle yazmalarını isteyin yalnız bu cümle en az altı kelimeden oluşmalıdır. 

Cümleyi tamamladığını belirten ilk grupla yazma süresi biter böylece hafiften bir yarışma havasına bürünen uygulama daha eğlenceli hale gelir.

Örnek kelimeler: Kuş, fasulye, cam, kelebek, defter, telefon, sağlık, bahar, pamuk, çocuk, bağlantı, özellik v.s.

En Az Otuz Kelime

Öğrencileri iki üç kişilik küçük gruplara ayırın ve çeşitli sorular yöneltin. Gruplar bu sorulara en az otuz kelimeden oluşan cevaplar yazmalıdır, sorunun cevabı için tek bir kelime yeterli olsa bile.

Süre yine ilk grup cümleyi tamamlayınca biter.

En sevdiğiniz mevsim hangisidir?

Türkçe kursuna katılmaktan memnun musunuz?

Sizce yarın yağmur yağacak mı?

Hiç kimsenin sizi sevmediğini söylüyorlar. Doğru mu bu?

Hiç nefret ettiğiniz bir öğretmeniniz oldu mu?

Bir akşam aç kalmak pahasına elinizdeki parayı bir kitaba verir miydiniz?

Sabahları erken kalkar mısınız?

Kahveyi nasıl bir kafede içersiniz?

Niçin tavuk eti yemiyorsunuz?

Neden bu kadar güzelsiniz / yakışıklısınız?

Dedikodu

İkişerli gruplar oluşturun. Öğrenciler verilen konu hakkındaki fikirlerini paylaşsınlar. Beş dakika yeterlidir bu paylaşım için.

Daha sonra eşler birlerinden ayrılıp yeni ikililer oluştursun. Yeni eşlerine önceki eşlerini düşüncelerini aktarsınlar ve kendilerinin arkadaşlarına katıldığı ve katılmadığı noktalardan bahsetsinler.

İkili gruplar, üç dört kere yeniden oluşturulabilir sürenin elverdiği kadar.

Son aşamada konu sınıfça tartışılır. Bu tartışmada özellikle öğrencilere şu soruyu yöneltebilirsiniz: Arkadaşlarını dinledikçe senin fikrin değişti mi? Niçin?

Dedikodu grupları için konuları güncel olaylardan seçiyorum çünkü somut bir şey üzerinden daha çok dedikodu çıkıyor ama bu somut olay asla dini ya da siyasi bir konu olmuyor tabii. Magazinsel konular falan felan… 

Kısa ama çarpıcı bir hikaye anlatıp hikayenin mesajı veya kahramanları üzerinden de yapabilirsiniz bu dedikodu turunu. Böylece kaymaklı ekmek kadayıfı tadında bir uygulama yapma imkanı doğar hikaye anlatma ve yaratıcı konuşma teknikleri bir araya geldiğinde.