Yaratıcı Yazma ve Konuşma Konuları için Sanatsal Materyal Olarak Resim Kullanımı

Soyut resimler B ve C kurlarında öğrencileri konuşturmak için idealdir. Bir kaç tane soyut resim üzerinden hayata dair pek çok şey konuşulabilir.

Öğrencilerin soyut resimler hakkında konuşamayacaklarını düşünmeyin. Yönlendirici sorular sorduğunuzda harika yorumlar geldiğini göreceksiniz.

Örneğin aşağıdaki resimle ilgili: ''Bu resmin sizde uyandırdığı duygu bir kelime ile nedir? Sizce bu neyin resmi? Resim, size neleri çağrıştırdı?''soruları sorulabilir. Öğrencilerin dile getirecekleri ''mutluluk, özgürlük'' gibi  genel kavramlar hakkında özel sorular sorun. Mesela ''Siz kendinizi nasıl davrandığınızda özgür hissediyorsunuz? Geçen hafta içinde sizi mutlu eden bir olay oldu mu? Anlatır mısınız?'' gibi.

 

 

Ya da şu resim için: ''Farz edin ki ben körüm. Bu resmi göremiyorum. Bana resmi anlatır mısınız? diyebilirsiniz.

Somut resimler de kullanabilirsiniz. A1 ve A2 kurlarında. Aşağıdaki resim gibi. Yönlendirici sorular olarak: ''Resimdeki çocuğun saçları ne renk? Sizce bu çocuk kaç yaşında? Gökyüzünde neler var? Bu kız çocuğu sarışın mı? Nerede oturuyor? Çocuğun yanındaki kim? Sizce mutlu mu? Sizce onlar nereye gidiyorlar? Niçin? Sizce bu çocuk okula gidiyor mu? Siz bu resme bir isim verseniz ne olur  '' gibi basit sorular sorabilirsiniz.

 

 

Dersin son on dakikasında  dört-beş tane somut resim üzerinden işlenen konuların pekiştirilmesini yapabilirsiniz.

Yaratıcı Yazma ve Konuşma Konuları için Sanatsal Materyal Olarak Fotoğraf Kullanımı

Bazen bir resim bin sözcüğe bedeldir. Size düşen o bin sözcüğün beş on tanesini öğrencilerin ağzından almak. Şu resim ne demek istediğimi anlatır sanırım.

 

 

Yaratıcı Yazma ve Konuşma Konuları için Sanatsal Materyal Olarak Etkinliklerin Kullanımı

Okul dışı bazı etkinlikler yaparak ya da ev ödevleri vererek sanatsal öğeleri, yaratıcı yazma ve konuşma konuları için kullanabilirsiniz.  Sinemaya, tiyatroya ya da bir konsere gitmek. Öğrencilerle birlikte siz de gidebilirsiniz veya öğrenciler kendi aralarında organize olarak giderler. Deneyimi döndükten sonra paylaşmalarını isteyebilirsiniz veya yazılı ödev olarak verebilirsiniz. O gün neler oldu?

Benim uyguladığım bir diğer yöntem ise öğrencinin tek başına bir sanatsal etkinliğe gitmesidir. Gözlemim şu yöndedir ki genellikle yirmili yaşların sonuna kadar kimse tek başına gezmeyi sevmiyor ya da cesaret edemiyor. Farkındalık yaratmak, özgüveni geliştirmek açısından öğrencilerden tek başlarına ve daha önce hiç gitmedikleri bir sanatsal etkinliğe gitmelerini isterim.

Öğrenciler genellikle ilk duyduklarında bu ödevden hoşlanmazlar. Arkadaşlarıyla gidip eğlenmek varken niye tek başına gidecektir? Dahası ilgisini çekmeyen bir sanat etkinliğine niçin katılmak zorundadır?

Amacı açıklamak gerekir sabırla. Tek başlarına sanatsal bir etkinliğe katıldıklarında; başlangıçta, etkinlik sırasında ve sonrasında neler hissedecekler ve düşünecekler? Arkadaşlarla gezmek mi tek başına gezmek mi? Farklar neler? Hangisini, niçin tercih ederler? Çevrelerini incelemek için bol bol vakitleri olacak. Yolda, etkinlik salonunda kimler var, nasıl davranıyorlar? Daha önce hiç maruz kalmadıkları sanat etkinliği hakkında ne düşünüyorlar? Bir daha giderler mi, gitmezler mi? Niçin? Bu bir keşif gezisidir, kendilerinin ve yeni bir konfor alanının keşfi.

İkna olmuş gibi görünürler ya da benimle daha fazla cebelleşmek istemezler ve kabullenirler  ama dönüşleri muhteşem olur.

Bu etkinliği yazılı anlatım olarak verin, hafta sonuna veya kısa bir tatil öncesine denk getirin. Dönüşte sınıfta hepsini okutturun ve sınıf içi tartışma başlatın.

Yaratıcı yazma ve konuşma konuları için sanatsal materyallerin kullanımı konusunu şimdilik kapatıyorum ama bir kez daha şunun altını çizmek isterim ki öğrencilerin konuşmasını ve yazmasını istiyorsanız ellerine malzeme vermelisiniz. Sanatsal ürünler son derece işlevli malzemelerdir. Bir deneyim alanı yaratır, öğrenciye konuşmak ve yazmak hevesi verir,  kendi iç dünyasını betimlemek olanağı tanır. Konuşması ve yazması için iştah açıcı bir sebep vardır. 

Evrensel, ruha hitap eden bir dildir sanat ve sanat üzerinden Türkçe öğretmek son derece zevklidir.