Bugün yazacağım yaratıcı drama örnekleri öğrencilerin birbirini daha iyi tanıyıp anlamalarını ve netice itibariyle sınıf ruhu oluşmasını sağlayan çeşitten, öğrencilerin Türkçe konuşma becerisinin geliştirilmesi haricinde

 

Sessiz Ekip

Öğrencileri üç dört kişilik küçük gruplara ayırın. Her gruba bir poşet dolusu pipet ve bir yapıştırıcı verin. Bu malzemeleri kullanarak grupça bir şey inşa etmelerini isteyin. Bu etkinliğin mutlak kuralı şu ki etkinlik başladığı andan bitene kadar grup üyeleri birbirleriyle konuşmayacak. Ben buna “yazmayacak” kuralını da ekledim uygulama sırasında karşılaşınca. 

On beş yirmi dakika süre verin sonra. “Tamam, bitti” dediğiniz anda sınıf patlayacaktır. Fırsattan istifade sorun: “Konuşmadan anlaşabildiniz mi? Birbirlerini nasıl anladınız? Yaptığınız işbirliğinden memnun musunuz? Bu ürünü yapmaya nasıl karar verdiniz? Ürününüzle ilgili neler hissediyorsunuz? Grubunuzun başarısını neye bağlıyorsunuz? En zorlandığınız şey ne idi?” 

Son olarak ürünlerini tanıtıp paylaşsınlar.

En Sevdiğim Eşyam

Öğrencilere eski ve önem verdikleri bir eşyaları olup olmadığını sorun. Bu eşya, inci bir kolye olabileceği gibi adi boncuktan bir anahtarlık da olabilir. Büyük çoğunluk olduğunu söyleyecektir, diğerleri de arkadaşlarını dinledikten sonra hatırlayacaktır. 

Bu eşyayı nasıl seçtiklerini, eşyayla ilgili duygularını, eşyaya dair bir hikâyecik anlatmalarını isteyin. 

Günlük ev ödevi olarak verilebileceği gibi düşünmeleri için üç beş dakika verdikten sonra da anlattırılabilir.

Bu Neyin Nesi?

Sınıfa herhangi bir nesne götürün veya sınıftaki herhangi bir nesneyi kullanın. Mesela bir kutu. 

Sonra her bir öğrenciye farklı bir kimlik verin öğretmen, anne, kameraman gibi. Söz konusu kimliğin masanın üstündeki nesneyi hangi işlevde kullanabileceğini sorun. Örnek olarak öğretmen kutuyu kitaplık kullanırken anne çocuğu için yatak olarak kullandığını söyleyecektir.

Bu etkinliğin farklı bir uygulaması şöyle de olabilir: Önceden hazırladığınız içinde çeşitli küçük nesneler olan bir kutuyu masanın üstüne koyun. Makas, kâğıt mendil, sakız, anahtarlık gibi şeyler. Öğrenciler, gelir ve gözleri kapalı olarak kutudan bir nesne alır. Bu nesneyi kimin, nerede, nasıl vb. kullanmış olabileceği üzerine doğaçlama yapar.

İskender’in Düğümü

Bu oyun için büyük bir ip yumağı gerekiyor. Öğrenciler ayakta ve daire şeklinde dursunlar. Siz de bu dairede olun ve oyunu siz başlatın bunun için ipin ucunu bırakmadan yumağı öğrencilerden birine atın. Atarken öğrencinin adını veya bir rengi veya şarkı ismi söyleyebilirsiniz. Yumağı alan öğrenci başka bir öğrenciye fırlatsın aynı şekilde bir tercih söyleyerek.

Yumak bu şekilde bütün öğrencileri dolaşıp düğüm olacak ve ortaya ilginç bir şekil çıkacaktır. Önce bu şekil hakkında öğrencilerinizin yeterince espri üretmelerine izin verin ve sonra düğümün nasıl çözülebileceğini sorun. Tersine gittiklerinde atma sırasına göre düğüm kolayca çözülecektir. Bu çözümü bulduklarında uygulatın. 

Bizim Hoca…

İlk etapta ev ödevinizi yapın. Google görsellerden seçtiğiniz figürün farklı hallerini toplayıp kaydedin. Mesela figür olarak “öğretmen”i seçtiniz diyelim. Yorgun, sinirli, neşeli, yardım eden v.s. öğretmen resimlerini toplayın. 

Sınıfta öğrencilerinize bu resimleri gösterin. Sonra geçmişte resimdekilerin hangisine benzer öğretmenleri olduğunu sorun. Konuyu açın yani biraz. Son aşamada öğretmen ve öğrenci arasında kopya çekme veya ödev yapmama gibi sorunsallı bir durumda geçebilecek diyalogları canlandırmalarını isteyin öğrencilerinizden.

Ben Kimim?

Öğrencilere not kağıtları dağıtın ve ellerindeki kağıtlara kendileriyle ilgili üç özellik yazmalarını isteyin fakat bu özellikler fiziksel görünüm veya sınıfta herkesçe bilinen özellikler olmamalıdır. 

Daha sonra kağıtları toplayarak masanın ortasına koyun. Öğrenciler sıra ile bu kağıtlardan bir tane çeksin. Kağıtta yazılı olanları yüksek sesle sınıfa okusun, hepbirlikte bu kağıdın kime ait olduğunu tahmin etmeye çalışsınlar. Bulunamazsa kağıdın sahibi kendisini belli eder. 

Dilek Ağacı

Dilek ağacı kavramını açıklayın önce. Hani dilek tutulup ağaçlara çaput bağlanır ya ondan işte… 

Sonra öğrencileri gruplara ayırın ve sınıf arkadaşları için bir dilek yazmalarını ve resimlemelerini isteyin. Yirmi dakika süre verin. Süre bitince gruplar dileklerini paylaşsınlar. Duvardaki dilek ağacına yapıştırın resimleri. 

“E, dilek ağacını kim yapacak?” diye soran olursa “Hocam, sen boş ver  bu işleri, aç ders kitabını devam et, bildiğin gibi” diyorum.