Sadelik benim konforum. Karmaşıklığın öte tarafındaki sadeliği seviyorum. Yüzleştiğim her sorundan sonra genişleyen zihnim, bir daha eski boyutlarına asla dönmedi. Spiral bir süreçte yeniden değerlendirme ve biraya getirme yoluyla kendi üzerinde sadeleşerek yükseldi.

Çok odaklı çalışma hayatım da böylelikle başladı ve gelişti. Tabii bir de Türk Kahvesi'ni unutmamak lazım zira kahvenin olduğu her yerde ümit vardır. Ümit ve azimle neler mi öğrendim, neler yaparken?

Türk Edebiyatı öğretmenliği ve Türk Dili okutmanlığı, memuriyetin getirdiği ciddiyet ve disiplinle iş ahlakını öğretti bana.

Yabancılara Türkçe öğretirken kendimi ve anadilimi her derste yeniden keşfettim, her derste yeniden dünyaya baktığım pencere genişledi. Coğrafyam da genişledi, İran'da ve Türkmenistan'da çalıştım.

Türkçeyi "Daha iyi nasıl öğretebilirim?" sorunsalı, materyal tasarımına ve özel öğretim yöntemlerine kendi boyamı katmamı sağladı.

Farsçadan ve Azericeden çeviriler yaparken sanatçıların zihinlerini okuyabilmeyi öğrendim. Orijinal renkler soluklaşsa, sesler uzaklaşsa da ikincil bir yaratım evreni çeviri. Sonra maddi manevi akla ziyan bir iş olduğuna karar verip bıraktım çeviriyi bir gün döneceğimi bilerek.

Editörlük; mat içerikleri cilalayıp parlatma, şeytanın saklı olduğu ayrıntıları bulup çıkarma pratiğini kazandırdı.

Retorik eğitmenliği, üslubumun konturlarını netleştirdi. Diğerlerine öğretmeye çalışırken en çok da kendimin öğrendiğini duyumsadım.

Ghostwriterlık yapmaya başlayınca yazabilmek için önce araştırdım, sorguladım ve öğrendim. Daha önce hayatımda olmayan alanları keşfetme imkânım oldu, yazma tekniğim gelişti.

Derken bu mayıs, bütün işaretlerin haticegulcantopkaya.com‘u gösterdiğini fark ettim. Birilerine ilham ve cesaret verebilirdim. Türkçe konuşma ve yazmaya dair anlamlı, yaratıcı ve sürdürülebilir işler yapmak isteyen birilerine. Ve birilerinin bana ulaşmalarını sağlayabilirdim. Türkçe konuşma ve yazmaya dair anlamlı, yaratıcı ve sürdürülebilir işler yapmak isteyen birilerinin.

Nereye varırım, bilemiyorum ama Borges'in dediği gibi "Yol iksirin kendisidir".

Mayıs 2013 / İstanbul

Hatice Gülcan Topkaya