Bir kadın Murtaza’ya gelerek dedi ki:

-Çocuğum oluğa kaydı. Kucağıma gelmez çağırsam, aşağı düşer kendi haline bıraksam. Bütün korkum da bundan. ‘Tehlikedesin, bana gel, kurtul’ desem, bizim gibi akıllı değil ki anlasın. El işaretlerini de bilmez. Daha kötüsü, bilse bile dinlemez. Gösterdim mememi ve sütümü. Ama çevirdi yüzünü. Tanrı hakkı için ey büyükler! Sizlersiniz bu dünyada da o dünyada da el uzatan, bir çare bulun hemen. İçim titriyor zira gönlümün meyvesini kaybedeceğim diye ben.

-Dama bir çocuk çıkarın," dedi Ali. Kendi cinsini görsün yavru. O zaman çabucak oluktan cinsine doğru gelir. Çünkü cins cinse sonsuza kadar âşıktır.

Kadın denileni yaptı. Kendi cinsini görünce çocuk hemen ona döndü yüzünü. Dama geldi bırakıp oluğun üstünü. Her cins kendi cinsini çeker. Bunu böylece bil. Çocuk sürünerek geldi çocuğun yanına. Kurtuldu düşmekten aşağıya.

Bu yüzden insandır peygamberler. Cinslerini oluktan dama çekerler. “Ben de sizin gibi bir insanım. Cinsinize yönelin, kaybolmayın,” buyurdu peygamber. Aynı cinsten oluş hayret verici derecede çekicidir. Her nerde bir arayan varsa bir şeyi onu çeken kendi cinsidir.