Hindistan’da birkaç dostuyla karşılaşan bilge kişinin hikâyesini duymuş muydun?

Azıksız ve çıplak kalmıştı bilge kişinin dostları, geldikleri yol bir hayli uzaktı. Coştu bilgenin sevgisi,

-Hoş geldiniz, dedi açılıp güller gibi konuşmaya başladı:

-Biliyorum, açsınız, Kerbela eziyetlerine uğramışsınız. Allah için, ey yüce topluluk, fil yavrusu yemeyin. Filler var şimdi gideceğiniz yolda, fil yavrularına dokunmayın aman ha! Gönlünüz avlamak diler yolunuz üzerindeki fil yavrularını; korunmasız, güzel ve besili olanlarını ancak pusuya yatmış bekler anaları. Yüz fersah yol gider yavrularının ardından, kanlı gözyaşları döker, feryat figan eder. Ateş ve duman fışkırır hortumundan, tüm bunlar yavrusuna karşı sevgisinin çokluğundan. Öğütlerimi dinleyin, belaya düşmeyin. Otlara, yapraklara razı olun tek fil yavrularını avlamaya kalkmayın. Ben, öğüt vererek ödedim boynumun borcunu, mutluluktan başka nedir öğütleri tutanın sonu.

Bunları söyleyip bilge kişi, hayırla uğurladı dostlarını, yola devam ederken onlar, açlık ve kıtlık döndü geldi eskisinden beter.

Birden bir fil yavrusu gördüler yeni doğmuş ve besili. Üstüne atladılar yavrunun, gözü dönmüş kurtlar gibi. Afiyetle yiyip ellerini sildiler; Yalnız yoldaşlardan biri öğüdü tuttu, yemedi. Bilge kişinin aklında kalan sözleri, engel oldu fil çevirmesi yemesine. “Yeni baht bağışlar eski akıl,’’demişler.

Hepsi uyudu yedikten sonra o aç yoldaşın dışında. Sürüyü bekleyen çoban gibiydi. Kızgınlıkla gelmekte olan fili gördü. Evvela ona doğru koştu fil. Ağzını kokladı üç kere. Tatsız bir koku almayınca birkaç defa etrafında dolanıp gitti. Hiç dokunmadı adama. Uyuyanların ağızlarını koklayınca aldı yavrusunun kokusunu. Parçalayıp öldürdü hemen fil yavrusu kebabı yiyenleri. Birer birer paralarken korkmuyordu hiçbirinden. Acımadan havaya fırlatıp her birini yere çaldı, parçalara ayırdı.

Ey halkın kanını emen! Bu yoldan vazgeç. Halkın kanına girmeye kalkışma, kanlarında boğulursun. İyi bil ki halkın malı, kanıdır. Çünkü mal zahmetle kazanılır yemin olsun. Kin tutar fil yavrularının annesi, ölümle cezalandırır fil yavrusu yiyicilerini. Ey rüşvet alan, fil yavrusu yiyorsun. Düşmanın olan fil, bir gün intikamını alır senden.