Bu hafta ghostwriterlıkla ilgili iki soru geldi.

Bir ghostwriter nasıl müşteri bulur, nasıl pazar oluşturur?

Birisi, hayalet yazar olmak istiyorsa ne yapmalıdır? Yazmaya nasıl, nereden başlamalı, nasıl yazılar yazmaya çalışmalıdır?

İlk soruyla ilgili deneyimlerimi bu yazıda paylaşacağım. Diğer soruya da gelecek hafta cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle şu noktaya dikkat çekmek isterim. Bazı sitelerde ‘’Yazar mısın? Ne diye boş boş oturuyorsun? Gel bize bedava yazılara yaz, yazdığın bizeyse öğrendiğin kendinedir’’ manasına gelen ilanlar görüyorum. Ve genç arkadaşlarıma ‘’Sakın!’’ diyorum. Böyle sömürgenlerin tuzağına düşmeyin.  ‘’Sömürgen’’ kelimesi az önce tarafımdan icat edildi, ‘’Bu insanlar için ne sıfat kullanayım?’’ diye düşünürken, hoş oldu kanaatindeyim.

 

 

Yazdıklarınız ya satılabilir yazılardır ya da değildir. Satılabilir yazılar yazmayı başkalarına bedava yazarak öğrenemezsiniz çünkü ‘’Bedava sirke baldan tatlıdır’’ mantığıyla ve saçma sapan seo’culuklarla günü kurtardıkları için size hiçbir olumsuz eleştiri getirmeden, yazdıklarınızı aynen yayımlarlar, siz de yazabildiğinizi zannedersiniz. Zaman ve emek kaybından başka bir şey değildir bu işler. Bu arada dikkatinizi çekerim, ‘’seo’culuk’’ diye bir kelime daha icat ettim. Velûd bir günümdeyim vesselam.

Satılabilir yazılar yazma kıvamındasınız diyelim, kime ve nasıl satacaksınız bunları?

Şu tespiti yapalım önce, ghostwriterlık, sürümden kazanılan bir zanaat değildir. Geleni azdır ancak getirisi yüksektir. Ghostwriterlık pazarının doğası budur. Bu doğaya uygun pazarlama taktiklerini şöyle sıralayabilirim:

‘’Gerilla Pazarlama’’ üzerine internet okumaları yapın hatta bu okumaları not alarak yapmanızı tavsiye ederim. Kendinize uygun bulduğunuz ve uygulayabileceğiniz taktikleri çıkarın.

Kendinize sade bir kartvizit bastırın ve tanıdıklarınıza ve tanıştıklarınıza yeri geldiğinde dağıtın. 

Kendinize bir web site yapın. Blok demiyorum özellikle çünkü blok devamlılık ister ve zorlayıcıdır, belli bir birikim elde edene kadar web site ile çalışın. Bunun için para harcamanıza gerek yok, ücretsiz indirilebilen şablonlardan faydalanın başlangıçta, yeterli olur. Sitede kendinizi, sunabileceğiniz ghostwriterlık hizmetlerini, çalışma ilkelerinizi, iletişim bilgilerinizi verin. Özgün bir logo ve slogan ekleyin sitenize. Basit ama aydınlatıcı olmalı siteniz.

Kartvizit ve site ilk yapılacak işler değildir aslında. İlk önce yakın ve uzak çevrenizde size iş bağlantısı yapabilecek kişilerin listesini çıkarın. Bu insanlarla temasa geçin ve bir ghostwriter olarak kendinizi yeniden tanıtın onlara. Ulaşmak istediğiniz kurum ya da kişilerle iletişime geçmenizi sağlayabilirler. Bu görüşmeleri mümkün olduğunca yüz yüze yapın, daha etkili olur. Referansıyla iş aldığınız bu kişilere, yaptığınız işten belli bir yüzde verin. En azı %10 en fazlası %30 olur ve işin hacmine göre değişir.

Müşteriyi beklemeyin, siz müşteriye gidin. Gözlemleyin, okuyun, araştırın ghostwriterlık hizmetine ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz kurum ve kişileri belirleyin. İşlerine yarayacak, ihtiyaçları olan projeler yapın, temasa geçin ve sunun. Kısaca kendi pazarınızı kendiniz oluşturun, pazarın sizi keşfetmesini beklemek yerine.

Kâr oranı daha az olsa da büyük işletmeler yerine orta ve küçük işletmeleri tercih edin. Büyük işletmelere ulaşmanız daha zordur ve rekabet etmeniz gerekebilir çünkü çevreleri reklam ajanslarınca kuşatılmıştır. Orta ve küçük ölçekli işletmeler daha çeviktir yani daha hızlı karar verirler, cevabı aylarca beklemezsiniz, ulaşmanız daha kolaydır üstelik muhtemelen ilk defa böyle bir projeyle karşılaştıkları için rakibiniz olmaz. Gelişmeye ve farklı türde reklama, kendilerini ifade etmeye daha çok ihtiyaçları vardır, aslında aradıkları siz olabilirisiniz ama tanımlayıp adını koyamadıkları için size gelemezler. O halde siz gidin.

Hemen iki hedef pazar önermek istiyorum:

Birincisi yaklaşan seçimler göz önüne aldığımızda partiler ve belediyeler. Basın bültenleri, geçmiş dönem çalışmalarını anlatan kitaplar ya da broşürler, Facebook ya da Twitter sayfaları, dergiler yada e-dergiler, web site içerikleri, aday tanıtımları v.s.

İkincisi AVM’ler. Çok fazla AVM var ve pek de bir farkları yok birbirlerinden. Geçen gün ‘’ghostblogger’’ terimiyle karşılaştım, ghostwriterlık yeni bir niş. AVM blokları olmalı diye düşünüyorum. Kim bilir AVM’lerde her gün bilmediğimiz ne hikâyeler yaşanıyordur. Mağaza ve etkinlik reklamlarının ötesine geçerek AVM’deki gündelik yaşam anlatılabilir ve bu ruhsuz AVM’lere bir kimlik kazandırabilir.

Müşteri yoksa ghostwriterlık bir ham hayalden ibarettir. Hayali gerçeğe dönüştürmenin yolu da pazar kerterizini doğru almaktır.

----

Kerteriz, herhangi bir cismin yönü ile esas alınan yön arasındaki açı. Kerteriz seyir yapılması gereken her türlü faaliyette (denizcilik, spor, askerlik) doğru rotada ilerlemek için kullanılır.