Kedileri, mesleki açıdan örnek alınası şahsiyetler olarak kabul ediyorum ve bu yüzden  ‘’Her ghostwriterın en az bir kedisi olmalı’’ diyorum.

Diyorum ama bugüne kadar evde hayvan beslemiş değilim, kedi de dahil olmak üzere.

Sokak kedileri, kendileri gelip beni buldular hep. Dışarılarda görüştük dolayısıyla ama bu kadarı da yetti. Dahası için bahçeli bir evim olması gerek çünkü camdan bakan kedi tiplemesinden hoşlanmıyorum, kedinin aklına esti mi kapıyı vurup çıkabilmeli, ona bu yakışır.

İstemeyi, almayı ve teşekkür etmeyi bilen kedilerle ghostwriterlar arasındaki kesişim kümesinin özellikleri bence şunlar:

Kediler mantıklı. Bir ghostwriter da mantıklı olmalı.

Açık algılamalara ve duyulara bir itirazım yok. Duyuların yorumu olan duygulara da fakat işimizde mantığa daha çok ihtiyaç var hem de keskin bir mantığa. Kıyaslamalı, ölçmeli, denkleştirmeliyiz yoksa proje çöker, biz de altında kalırız.

Kediler uyumlu. Bir ghostwriter da uyumlu olmalı.

Yazan biziz ama canımızın istediğini, canımızın istediği şekilde yazmıyoruz. Bize gelen müşterinin zaten bir iç sesi var. Biz, bu iç sesi bir metin halinde dışarıya aktarıyoruz. Ghostwriterlık; ego, kapris, başına buyrukluk kaldırmaz. Uyumsuz sanatçı kişiliğinin üstüne titreyenlere göre bir zanaat değildir. Uyum ister.

 

 

Kediler sabırlı. Bir ghostwriter da sabırlı olmalı.

Her Ghostwriterın: ‘’Nayırrr! Nolmuyor işte!’’ dediği anlar vardır. Tıkanır kalır. Olmayanı, oldurmak gerekir bazen. Moralini bozmadan, metanetini yitirmeden yazmak sabır ister. İlham ya da sezgisel buluş öyle pat diye gelmez. Sabırla yazmaya devam edince gelir.

Kediler meraklı. Bir ghostwriter da meraklı olmalı.

Merak, öğrenmeye aşerme halidir. Merakı ilgi takip eder, merak edince ilgileniriz. İlgiyle birlikte de öğrenme süreci başlamış olur. Ghostwriter sipariş üzerine yazandır. Öncelikle ne istendiğini anlaması sonra da o şey hakkında bilgilenmesi gerekir. Meraklı olmayan biri daha bu başlangıç aşamasında havlu atar. Ghostwriterda imrenilecek cinsten bir keşif merakı ve cesareti olmalı ki yeni şeyler öğrenebilsin ve onlar hakkında yazabilsin.

Kediler uykucu. Bir ghostwriter da uykucu olmalı.

Neredeyse uyumadan yaşamak ve bunu da bir marifetmiş gibi anlatmak, ghostwriterın tarzı değildir. Konuşma, hafıza ve esnek düşünme gibi bilişsel işlevlerin normal ölçülerde seyretmesi ancak normal ölçülerde uyumakla olur. Sürekli yetersiz uyku ile ayakta kalmaya çalışmak odaklanmayı zorlaştırır, bönleştirir halbuki ghostwriterda sürati intikal hali sürekli olmalıdır.

Kediler çok geniş görüş açısına sahip. Bir ghostwriter da çok geniş görüş açısına sahip olmalı.

Ghostwriter; müşteriyi anlama, müşterinin beklentisini projelendirme ve yazma aşamalarında bir yandan bütünü görürken bir yandan da gerekli ayrıntılara odaklanıp gereksiz ayrıntıları atlayabilirse geniş bir görüş açısına sahip demektir, e bu da çok iyi bir şeydir yani.

Kediler temiz. Bir ghostwriter da temiz olmalı.

Temiz ve bakımlı olmak kendimize özen gösterdiğimizin ifadesi. Müşteride saygı ve güven oluşturur. Tabii temiz konuşma ve davranışlarla desteklendiğinde.

Kediler gözlemci. Bir ghostwriter da gözlemci olmalı.

‘’Nedir bu şimdi?’’ sorusu eşliğinde, planlı veya plansız gözlem yapmak ghostwriterın hayatının bir parçası olmalı çünkü gözlemci olmak anlamanın ve öğrenmenin ön koşullarından. Anlamadan ve öğrenmeden nasıl yazabiliriz?

William Burroughs, “Kedilerimle ilişkim beni ölümcül ve amansız bir cehaletten kurtardı” demiş. Haklı. Kediler; eğlenceli, yaratıcı, gizemli, zarif öğretmenler.  Rahle-i tedrislerinden geçmenizi hararetle tavsiye ediyorum.