Anlatmaya nereden başlamalı? Neleri, ne kadar anlatmalı? Neyi, neyden önce ya da sonra anlatmalı? Anlatmayı hangi noktada bırakmalı?

Bu soruları şöyle de sorabilirim: “Metnin başlangıcı, bitişi, hacmi, sıralaması nasıl olmalı”

.Şöyle sorduğumu böyle de sormak mümkün: “Nasıl sürükleyici bir metin yazarım?”

Önemine binaen “anlatımda sürükleyicilik”  kavramın etrafında ne kadar dönüp dolaşsak yeridir, doğrudur, gereklidir.

Anlatımda merak duygusunun uyanık tutulmasına “sürükleyicilik” deniyor..

Okuyucunun ilgisini canlı tut­mak, okuyucuyuesere bağlamak,sonuna kadar okunan kitaplar yazabilmek bir ghostwriter için çok önemlidir çünkü bu, müşterilerin geri dönüşü anlamına gelir. Bence en iyi müşteri de eski müşteridir!

Yazılacak metnin konusu ne olursa olsun- balkonda tarım, ata sporu cirit, bu sabah altı buçukta icat edilmiş kişisel gelişim tekniği- metnin bir hikayesi olmalıdır. Metin bir hikaye üzerinden anlatılmalıdır.

“Peki, metinler niçin bir hikaye üzerinden anlatılmalıdır?” sorusu bu yazının içeriğine dahil değil, onun için cevaplamıyorum. Belki başka bir yazıda cevaplarım. Aslında önce onu sonra bunu mu yazmalıydım? Her neyse, şimdi canım bunu yazmak istiyor fakat şu kadarını söyleyeyim ki sekiz aylık bebeklerden seksen sekiz yaşındaki ihtiyarlara kadar herkes gezmeyi sever. Akıllı bir ghostwriter da okuyucusunu yolculuğa çıkarır. Yolculuğun sonunda okuyucunu ilham ve motivasyonla başbaşa bırakarak kendi yoluna gider.

Diyelim ki elimizde sağlam bir hikaye var -kesinlikle vardır yoksa müşteri size niye gelsin- bu hikayeyi sürükleyici bir şekilde nasıl anlatacağımız temel sorundur.

Aşağıda sekiz farklı hikaye anlatma tekniği hakkında kısaca bilgi verdim, uzuncasını da araştırıp okuyarak siz öğreniverin bi’ zahmet ya da bekleyin bahar gelsin, dikenler büyüsün, dikenlerin yanından geçerken koyunların tüyleri onlara takılsın, ben takılıp kalan tüyleri toplayayım, eğirip yün yapayım ilânihâye…

Atıfta bulunmuşken söyleyeyim Nasreddin Hoca büyük adamdır! Taze bir bakış açısıyla yeniden okuyun, zekanız keskinleşecektir.

Hikaye anlatma tekniklerinin İngilizce isimlerini belirttim, Türkçe anlamları tamamen kişisel tercihimdir, sözlük anlamlarına uymayabilir.

Sürükleyici Metinler Oluştururken Kullanılabilecek Hikaye Anlatma Teknikleri

Kahramanın Yolculuğu (Monomyth)

En eski metinlerden -masal, efsane, dini metin- günümüze kadar gelen bir hikaye yapısıdır.

Kahraman evini terk eder ve bir yolculuğa çıkar. Maruz kaldığı tehditler onu bu yolculuğa zorlamıştır.

Maceralı bir yolculuk sonunda büyük ödülü kazanarak eve dönen kahraman artık bilge bir kişidir üstelik elde ettiği kazanımlar sadece kendisinin değil toplumun da yararınadır.

Biyografi ve anı türü metinler için biçilmiş kaftandır bu hikaye etme tekniği.

Zirve ve Ötesi (The Mountain)

İlk bölümde mevcut durum verilir ve sahne ayarlanır, bunu küçük değişiklikler ve riskler takip eder zirveye varıncaya kadar.

Bu yapı; televizyon dizilerine benzer. Her bölümde küçük inişler ve çıkışlar olmakla birlikte aslında her şey sezon finaline göre inşa edilir. Gerginlik yavaşça tırmanır ve finalde bir dizi sorunun üstesinden nasıl gelindiği gösterilir.

Mutlu bir son şart olmadığı bu teknik…..

İç içe Halkalar (Nested Loops)

Üç veya daha fazla hikayenin birbirinin içine geçmiş şekilde anlatılmasıdır. Birinci hikayenin %75 veya %95 anlatılır ama tamamlanmadan ikinci hikayeye geçilir, İkinci hikayenin de sadece bir bölümü anlatıldıktan sonar üçüncü hikayeye başlanır. Sonra tersten giderek hikayeler bir bir kapatılır.

En önemli hikaye merkezdedir diğerleri onun etrafında yer bulur. “Ne, nasıl, neden oldu?” sorularına cevap verilir bu şekilde.

Parlayan Çizgiler (Sparklines)

Hal nedir? Neler olabilir? Kontrasta dayanan bu tekniği  reel dünya ile idealler dünyası arasındaki tezat başarılı kılar. Her şeyin kötü olduğu bir ortamda umut veren hayâlleri, fikirler anlatılır.

Kişisel gelişim konulu metinler için iyidir.

Ortadan Başlamak (İn Medias Res)

Anlatmaya hikayenin orta –gerilim- noktasından başlanır sonra başa dönülür. Orta noktayı tekrar yakaladıktan sonra hikayenin sonu anlatılır.

Hikayenin orta noktasının gayet merak uyandırıcı veya dramatik açıdan çok güçlü olmasını gerektirir.

Okuyucuyu şaşırtıp hikayenin çıtasını hemen yükseltmek kolaydır fakat çıtayı orada tutmak bakımından zor bir tekniktir.

Yakınlaşan Fikirler (Converging İdeas)

Fevkalede bir ürün veya başarılı bir proje belirli bir noktada ortaya çıkar ama o çıkış noktasına kadar geçirilen süreç nasıldır?

Bu teknik; ekip çalışması ya da disiplinler arası çalışma sonucu ortaya çıkan ürün, proje ve fikirlerin anlatımında idealdir. Ekip üyelerinin hikayeleri tek tek anlatılarak ortak ürüne ve hikayesine varılır.

Kötü  Başlangıç (False Start)

Doğru hikayeden önce yanlış hikaye anlatılır.

Kahraman  bir şeyi dener ve başarısız olur. Sonrasında oturup düşünür, değerlendirir, yenilikçi bir fikirle yeniden dener ve başarılı olur.

Kurumsal tarihçeler için iyi bir tekniktir.

Taç Yapraklar (Petal Structure)

Merkezdeki hikaye anlatılmadan önce birkaç hikaye peş peşe sıralanır daha sonra merkezi hikayeye geçilir.